נוהל שיירה ואחריות כל נהג לבא אחריו

נסיעה בשיירה היא דבר די שגרתי בשטח. בטיולים, לרוב, נצא מעל ל2-3 ג'יפים ולעיתים נמצא את עצמנו לבסוף בתוך שיירה של לפחות 5-10 כלים (ג'יפים) ואף יותר. כנסו למאמר ולמדו מה חשוב לדעת לפני שיוצאים לטיול קבוצתי.

אופן הנסיעה בשיירה צריך להיות מסודר, כל רכב בשיירה צריך לדעת את מיקומו, תפקידו ותרומתו להמשך התקין של הטיול. 
בתור מובילים, עלינו לדאוג על סדר מבעוד מועד ועל מיקומו של כל אחד מחברי הטיול בשיירה, מה יהיה תפקידו ולהסביר לכל חבריי הטיול איך הם תורמים לטיול לזרום בצורה חלקה ללא תקלות. 

איך ניצור שיירה בצורה הנכונה?

ראשית, סדר השיירה- בסדר השיירה ייקבע מיקום כל רכב בשיירה, החל מהרכב הראשון- המוביל, דרך הרכב האמצעי (בשיירות הגדולות) ועד הרכב האחרון- המאסף. 

המוביל – תפקידו לנווט את הטיול על הצד הטוב ביותר, להשתמש בכל האמצעים העומדים בפניו בשביל להביא את הקבוצה מנקודה א' לנקודה ב' במינימום נזקים ומקסימום הנאה. 
על המוביל להיות בקשר תמידי עם המאסף, ולדאוג במידת האפשר לקצב אחיד התואם לכל חברי הטיול.

לרכב האמצעי (בשיירות גדולות) יש חשיבות גם כן, הוא ה"דבק" המחבר את החלק הראשון של הקבוצה (מהמוביל ועד אליו) והחלק האחרון (ממנו והלאה). הוא ימוקם באמצע השיירה וישמור על חוסר נתק בשיירה.
לרכב האחרון- המאסף חשיבות גדולה מאוד. עליו להשגיח על כל השיירה מאחור, לפקח שאף אחד לא טועה בדרך ולוודא שאיש לא נותר מאחור. עליו להיות בעל ידע (מינימלי לכל הפחות) בניווט, ולדבוק במסלול בדיוק כמו המוביל של השיירה. 

המאסף חייב להיות עם מכשיר קשר ולשמוע באופן רציף את המוביל של השיירה לכל אורך הטיול. 

כלל חשוב שעליכם לעמוד בו- אין לעקוף את הרכב שלפניכם מבלי ליידע ולקבל אישור ממוביל השיירה. לעולם אין לשנות מיקום על דעת עצמנו בשיירה ולבצע עקיפות אשר עלולות לסכן אותנו ואת שאר חברי הטיול.

אחריות כל נהג לבא אחריו

מה זה אומר בעצם? למה ואיך אני צריך להיות אחראי לבן אדם שנוסע בכלל מאחוריי? 
פשוט וקל, זהו "חוק" שאתם צריכים לדבוק בו למענכם ולמען חבריי הטיול. זה יקל עליכם לזכור תמיד את מיקומכם בשיירה, זה יקל על מוביל הטיול, ובאופן כללי יעזור לשמור על הסדר בטיול ויחסוך בעיות שיפריעו למהלכו התקין הטיול. 

והחשוב מכל- כך תשמרו אחד על השני באם חלילה אתם או אחד מחברי הקבוצה נקלעתם למצוקה.

במהלך נסיעה בשביל ללא פניות חדות, בדקו כי אתם רואים לפחות 2 ג'יפים אחריכם.

בעת סיבוב, עיצרו וחכו עד שהחבר שאחריכם יראה אתכם ויבין כי ישנה פניה (שימו לב שגם הוא מחכה לזה שמאחריו וכן הלאה). 

התנהלות בסדר זה תועיל למצב שבו אין התעכבויות מיותרות הנובעות מנתק בשיירה. 

טיפוסים, ירידות, מעברים טכניים

בכל מצב של נהיגה בשיירה, ובזמן טיפוסים, ירידות ומעברים טכניים בפרט- תמיד! נשמור מרחק ככל הניתן שיספק לג'יפ שלפנינו אפשרות תמרון/תגובה רחב.

לעולם לא נצמד לג’יפ שלפנינו או נאיץ בו להתקדם! הדבר יוביל לכך שהנהג עלול להילחץ ולגרום נזק לעצמו, לרכבו ולשאר הנוסעים ברכב.

היו קשובים למכשיר הקשר, בדקו תמיד את שקורה בשאר השיירה, אם ראיתם מישהו עוצר לפניכם או אחריכם -בדקו האם קרה משהו. אל תחלפו על פני חבר אחר בשיירה ללא בדיקה. 

לסיכום, שמירה על הכללים הבסיסיים בנסיעה קבוצתית יעזרו לכם ולשאר החברים ליהנות במקסימום מהטיול עם מינימום תקלות.
תהנו!

אהבתם את התוכן? שתפו אותו עם חברים

עגלת הקניות0
אין מוצרים בעגלת הקניות!
המשך קנייה
0
דילוג לתוכן